Truncate table işlemleri sırasında aldığımız hatalar "Cannot truncate table because it is being referenced by a FOREIGN KEY constraint"

Truncate table işlemleri sırasında aldığımız "Cannot truncate table because it is being referenced by a FOREIGN KEY constraint" hatasını nasıl geçebileceğimizi bu ufak makalede bulabilirsiniz.

Geçici tablo oluşturmak ve tablodan tabloya kayıt ekleme

Bu makalede, hem geçici bir tablonun nasil olusturuldugunu hem de olusturulan bu geçici tablodan, veritabanindaki bir tabloya kayitlarin nasil eklenecegi ile ilgili bir konu anlatilmaktadir.

Bir tablodan başka bir tabloya kayıt eklemek

Bu makalede bir tabloda bulunan kayitlarin baska bir tabloya tek bir stored procedure yazarak eklenmesi anlatilmaktadir. Ancak buradaki asil amaç kaynak tabloda bulunup, hedef tabloda olmayan kayitlari kaydetmektir. Bunu da Where kistasina yazdigimiz yerde belirtiyoruz. Sorguyu incelediginiz zaman nasil çalistigini anlayabilirsiniz.

SqlDataReader ile SqlDataAdapter Arasındaki Fark

Bu makalede bir basligindan da anlasilacagi üzere SqlDataReader ve SqlDataAdapter arasindaki farki görebilmemiz için ufak bir test yaptim. Ve datareaderin daha hizli oldugu açik bir sekilde belli oldu. Tavsiyem veritabani islemlerinizde SqlDataReader kullanmanizdan yanadir.

Sql Server 2008' de Tablo Düzenleme Hatası-Designer Error

Bu makalede SQL 2008' de en çok can sikan problemlerden birisi olan tablo düzenleme hatasinin nasil çözümlenecegi anlatilmaktadir.SQL 2008 de var olan bir tabloyu designer modunda açip üzerinde degisiklikler yaptigimizda tabloyu kaydetmemize izin vermiyordu.Bu çözümle problemi halledebilirsiniz ;)

IsNull( ) Fonksiyonu

Sql Serverda kullanilan ISNULL fonksiyonunun islevini anlatan bir makaledir. IsNull fonksiyonu kendisine parametre olarak verilen degeri kontrol eder. Egere parametre olarak aldigi deger null bir degerse, yine kendisine ikinci bir parametre olarak verilen degeri döner.

Excel'den Sql'e veri Ekleme - (İmport Data)

Bu makalede daha önceden Excel programinda olusturulmus olan bir tabloyu, Sql Serverda bir veritabanina yazmanin nasil yapildigi anlatilmaktadir. Örnekte; alinan veriler ile yeni bir tablo olusturulup, verileri bu tabloya yazma islemi anlatilmistir.

SQL Server Seçimi Büyük veya Küçük Yazdırmak

Bu makalede Sql Server'da seçtigimiz degerin tümünü büyük harfe veya tümünü küçük harfe çevirmenin nasil yapildigini görebilirsiniz. Sqlde seçimi küçük yazdirmak için LOWER kelimesi, büyük yazdirmak için ise UPPER kelimesi kullanilir

Set DateFormat Fonksiyonu ile Tarih Formatını Değiştirmek

Bu makalede SQL Server'da sorgularimizi yazarken, tarih formati ile ilgili bir problemin nasil önlenecegi hakkinda bilgiler yer almaktadir. "Set DateFormat Format" syntaxini kullanarak tarih formatini degistirecegiz ve farki inceleyecegiz.

SQL Select Into Komutu

Bu makalede bir tablodan cektigimiz verileri, verileri çekerken olusturacagimiz bir tabloya nasil ekleyebilecegimiz hakkinda bilgiler yer almaktadir. Konunun temel unsuru Select Into komutu olacaktir.

;