Masaüstü klasörünün yolunu değiştirmek

 • 16.02.2016 12:05
 • Diğer Konular
 • 7236

Bilgisayarımızdaki önemli dosyaları genelde ayrı bir diskte ya da ayrı bir partitionda tutarız. Fakat işletim sistemimizde bir aksilik olduğunda ya da direkt bilgisayarımızı formatlamak zorunda kaldığımızda masaüstündeki dosyalarımız uçacak. Ben de başıma böyle bir olay gelmeden bu konuyu bir araştırmak istedim.

Burdaki asıl amaç masaüstü klasörümüzü de yedek diskimizdeki bir klasör olarak işaretlemek. Böylece olası bir formatlama işlemi ile karşı karşıya kaldığımızda hiçbir dosya veya klasörü kaybetmeden olayı atlatmış olacağız. Masaüstü klasörünün adresini değiştirmek için ilk önce işletim sistemimizin kurulu olduğu diske giriyoruz. Burada işletim sisteminizin diline göre Users ya da Kullanıcılar klasörüne giriyoruz. Burada kullanıcı adınız neyse o isimde bir klasör bulunuyor. Bu klasöre giriyoruz. Burada Desktop ya da Masaüstü klasörünü göreceksiniz. Bu klasöre sağ tıklayıp Properties ya da Özellikler seçeneğini tıklıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki ekran açılacak. Bu ekrandaki Location tabını tıklıyoruz. Bu ekrandaki Move (Taşı) butonuna tıklayınca hem dosyaların yeni adresini seçmiş oluyoruz, hem de varolan dosyalarımızı da bu yeni adrese taşıyacak. Apply ve OK butonlarını tıklayarak işlemimizi bitiriyoruz.

Bu yazıya yapılan yorumlar:

 • Kerem

  29.11.2018 13:46

  İşe yarar. teşekkürler.

 • Kadir Karakaya

  12.03.2018 09:23

  Teşekkürler.

 • omer yilmaz

  25.02.2016 08:40

  Uzun zaman önce bildiğim bir konuydu fakat pratikte nasıl yapılacağını öğrenmek güzel, teşekkür ederim

Siz de düşüncelerinizi yazabilirsiniz:

;