MVC de disable olarak işaretlenmiş olan inputların post edilememesi problemi

 • 01.11.2016 15:14
 • ASP.Net
 • 5053

Geliştirmekte olduğum bir MVC web projesinde kullanıcının dışarıdan giriş yapamaması için bazı inputları disable olarak işaretlemiştim. Fakat bu alanlar kodlama ile birlikte içerisine data yazdığım inputlar. Sayfayı post ettiğimde alanların ne yaparsam yapayım boş olarak geldiğini gördüm. Nedeni ise disable olarak işaretlenen alanların içeriğini kodlama ile değiştirmiş olsanız bile alanlar salt okunur olduğu için daima boş olarak gönderiyor. Bunun çözümü için internette bulmuş olduğum aşağıdaki çözümleri
deneyebilirsiniz.
1 ) Alanları disable yerine readonly olarak işaretleyebilirsiniz. Fakat böyle işaretlediğiniz zaman alanlar gri olmayacak ve ek olarak css kodlama da yapmanız gerekecek.
2) Formu submit etmeden önce disable alanlardan disable özelliğini kaldırdıktan sonra submit etmeniz. Örnek:
  

 $(":disabled", $('#frmMain')).removeAttr("disabled");

Bana kalırsa en mantıklısı ve en kolay yolu ikinci adım. Ben bu adımı kullanarak problemi geçtim. Faydalanmanız dileğiyle.

Bu yazıya yapılan yorumlar:

 • serdar koçdaş

  18.05.2020 17:16

  aynı bilgileri içeren ama görünmeyen hiiden input alanı oluştur ve post edince onun değerini al böylece sorun yaşamazsın

 • Fatih Öztürk

  28.02.2018 13:46

  Teşekkürler.

 • yasin selek

  16.01.2017 10:22

  Css ile renklendirmek en iyisi; bu durumda sayfa ajaxpost olayında hata verdi o sayfada kalman gerekti tekrar disabled yapman gerek aynı alanları ve duruma göre disabled etmen gerenken alanlar olabilir bazı durumlarda arka tarafa hiç gitmesini istemediğin veriler olabilir.

Siz de düşüncelerinizi yazabilirsiniz:

;