MVC de disable olarak işaretlenmiş olan inputların post edilememesi problemi

Geliştirdiğim bir projede karşılaşmış olduğum bu problemin çözümünün size de çok yardımcı olacağına eminim. Nedenini ve çözümünü içeriğin detayında bulabilirsiniz.

Mvc de action filter nedir? Ne zaman, neden ve nasil kullanilir?

Bir action metod calistirilmadan once veya calistirildiktan sonra bazi mantiksal islemler yapmak isteyebiliriz. Iste boyle durumlarda action filterler kullaniriz. Action filter dediğimiz aslinda action metodlarin calisma oncesi ve sonrasina hayat veren özel attribute siniflaridir.

Maximum request length exceeded hatası.

Web sitelerimizi barındırdığımız hostlardaki IIS in varsayılan dosya upload limiti 4 MB' tır. Bu yüzden bu dosya boyutundan daha büyük bir dosya upload etmek istediğimizde bu hata ile karşılaşırız.

ASP.NET MVC Bundle İşlemleri

MVC Bundle, projemizdeki birden fazla CSS dosyasını tek bir dosya haline getirerek request sayısınız azaltmaktadır. Böylece hem sayfa yüklenme hızımız azalacak, hem de sitemiz seo konusunda da iyi bir yol katetmiş olacaktır.

Enter butonu ile formu göndermek - ASP.Net Panel default buton atama

Bu makalemizde masterpage kullandigimiz iç içe sayfalarda, bir formu enter tusuna basarak nasil gönderecegimiz ile ilgili kisa bir bilgi bulabilirsiniz.

ASP.Net Validator - RequiredFieldValidator, RegularExpressionValidator, CompareValidator

Bu makalemizde ASP.Net Validator kontrollerinden bahsedecegiz. Makale içerisinde RequiredFieldValidator, RegularExpressionValidator, CompareValidator konrolleri hakkinda genis bir bilgiyi bulabilirsiniz. Asp.Net Validator kontrolleri ile kullaniciya bazi kisimlari kisitlayabilir veya istedigimiz alanlara istedigimiz bilgilerin girilmesini zorunlu hale getirebiliriz.

ASP.Net Numeric TextBox (Sadece Sayısal Giriş)

Bu kisa makalemizde web projelerimizde en çok karsilastigimiz konulardan biri olan numeric textboxlar. Yani sadece sayisal giris yapilabilen ve metin-karakter girisine izin verilmeyen textbox nesnesinden bahsedecegiz.

DropDownListteki itemi seçili hale getirmek

Bu ufak makalede konumuz DropDownList. Amacimiz ise elimizde bulunan bir veriyle eslesen DropDownList Item nesnesinin seçili hale getirilmesi. Yani kisaca DropDownList' ten istedigimiz herhangi bir itemi seçili hale getirmek.

Asp.net ile sepet güncelleme ve Datalist itemcommand özelliği

Bu makalede ASP.NET projelerimizde kayit listelemek için en çok kullandigimiz nesnelerden biri olan Datalist kontrolünden kayit silme ve kayit güncelleme islemlerini anlatmaya çalisacagim. Bu konuyu anlatirken de Asp.net ile sepet güncellemeyi de ufaktan görmüs olacagiz.

CKEditor ve CKFinder Kurulumu ve Ayarları sırasında karşılaşılan hatalar ve çözümleri

Bir önceki makalede ASP.NET te CKEditor ve CKFinder kurulumu konularina deginmistim. Bu makalede ise kurulum sirasinda karsilasabileceginiz hatalar ve çözümleri hakkinda bilgiler bulunmaktadir.

;